NÁVODY a ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Diagnostika sítě

Tento návod poskytuje jednoduchý postup pro uživatele, jak diagnostikovat případné problémy se sítí v prostředí Windows.
1. Ověření adresy:
START -> Spustit -> napište cmd -> OK. V příkazovém řádku napište ipconfig. Výstup by měl vypadat podobně jako na obrázku. Důležité je, aby byla zobrazena IP adresa, maska a výchozí brána. V naší síti by měly IP adresy vypadat nějak takto: 192.168.xx.xx nebo 172.16.xx.xx, maska: 255.255.255.0 a výchozí brána opět: 192.168.xx.xx nebo 172.16.xx.xx. Pokud tomu tak není, nastavte si správnou adresu dle našeho návodu viz. Jak nastavit IP adresu a DNS? (Windows XP)

2. Ověření dostupnosti:
V tomto kroku ověříme, zda Váš počítač komunikuje jak v naší lokální síti, tak v Internetu.
a) Opět spusťte CMD(příkazový řádek) stejně jako v 1.kroku.
b) Napište ping [adresa vaší brány zobrazená v kroku 1] -n 15. Na konci se vypíše statistika. V ideálním případě by ztráta měla být 0%. Jelikož se ovšem jedná o wifi, je možné, že nějaký paket vypadne. Ztrátovost by ovšem neměla být moc vysoká(10ky %). V případě, že ano, kontaktujte naše správce. Výsledek by měl vypadat nějak takto(hodnoty "čas" se mohou lišit!):

c) Dále vyzkoušíme ping 192.168.1.1 -n 15. O ztrátovosti platí to samé jako v případě b).

d) To jsme odzkoušeli komunikaci v naší síti. Pokud bylo vše v pořádku, pokračujeme dále. Napište ping 77.75.72.3 -n 15. To je IP adresa Seznamu. Pokud adresa neodpovídá, je něco špatně, a proto kontaktujte naše správce. Pokud je vše v pořádku, pokračujeme dále.

e) Zkuste ping www.seznam.cz -n 15. Pokud se zobrazí hláška, jako na obrázku, nejspíš máte špatně nastaveny DNS servery. Zkuste správné nastavení dle Jak nastavit IP adresu a DNS? (Windows XP). Pokud ping běží a ztrátovost není nijak vysoká, je vše v pořádku :-)

KONTAKTY